- Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, zwana potocznie „apteką dla aptekarza”, wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego, niespotykany w rozwiniętych krajach, „zabetonowała” rynek aptek i zaczyna wpływać na spadek ich liczby oraz wzrost cen leków. Pierwsze pokazują dane Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia, drugie -
dane PEX Pharma Sequence. Nie przyniosła natomiast żadnego z efektów zapisanych w projekcie nowelizacji – mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka ds. polityk publicznych Konfederacji Lewiatan.
Leki 2018. Mamy już przykłady aptek, które z uwagi na wypowiedzenie umowy najmu oraz regulacje wprowadzone przez ustawę, zostały lub zostaną zlikwidowane.
Przeczy to zapewnieniom wyrażanym na etapie wprowadzania nowego Prawa farmaceutycznego, zgodnie z którymi zmiana prawa miała dotyczyć tylko i wyłącznie nowych aptek, które powstaną po wejściu w życie przepisów. Potwierdza zaś argumenty przedsiębiorców, że w nowych warunkach prawnych aptekę można tylko stracić, i to nie ze swojej winy.
- Nowe przepisy miały zapewnić powstawanie nowych aptek na terenach słabiej zaludnionych. Jak wynika z danych otrzymanych od wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, liczba wniosków o wydanie nowych zezwoleń złożonych po wejściu w życie ustawy jest znikoma, co spowoduje, że żądany efekt najprawdopodobniej nie zostanie osiągnięty. Tak samo jak zahamowanie wywozu leków deficytowych – ten nielegalny proceder w żaden sposób nie osłabł po wprowadzeniu regulacji. Świadczy to o pozorności argumentacji projektodawców. Cel w postaci „repolonizacji aptek i wyrwania ich z rąk obcego kapitału” od początku brzmiał demagogicznie. Przed uchwaleniem zmian w prawie 96 proc. aptek należało do polskich przedsiębiorców3 - dodaje dr Dobrawa Biadun.
Coraz trudniej o leki
Apteka dla aptekarza 2018. Wbrew deklaracjom Ministerstwo Zdrowia dalej nie potrafi zlikwidować procederu wywozu leków za granicę gdzie spekulanci sprzedają je nawet czterokrotnie drożej. Z badań przeprowadzonych przez instytucję ABR SESTA wynika, że w ciagu kilkunastu ostatnich miesięcy coraz bardziej spada dostępność leków na zamówienie. Jak wykazałyankiety, o ile miesiące temu mocno poszukiwane leki dostepne tylko na zamówienie można było znaleźć w 39 proc. badanych aptek, to na poczatku 2018 roku tylko w 14 proc.
Przeczytaj koniecznie:
Mając na względzie sytuację, która staje się coraz bardziej dramatyczna, Konfederacja Lewiatan zapelowała do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego o pomoc i wsparcie w nowelizacji prawa farmaceutycznego, aby umożliwić dalszy rozwój branży aptecznej.
Leki 2018. "Negatywne skutki obowiązujących obecnie przepisów odczuwają pacjenci i przedsiębiorcy. Zmiana przepisów oznaczałaby realizację ideałów Konstytucji dla biznesu, której nadrzędnym celem jest wsparcie polskich firm." - piszą autorzy apelu.
Przeczytaj koniecznie:
PRZECZYTAJ, BO WARTO:
Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan
Pracować w nadgodzinach będziesz musiał, ale nie za pieniądze – trafią one na specjalne konto
Koniec z urlopem na żądanie. Każdą zarobioną złotówką będziesz musiał podzielić się z ZUS.
